4 wymiary przywództwa

4 wymiary przywództwa - Mark & Friends
4 wymiary przywództwa

Od ponad 13 lat zajmujemy się rozwojem liderów – tych, pełniących formalne funkcje menedżerskie i tych, którzy do nich aspirują w przyszłości. Pracując na sali z grupami oraz podczas  indywidualnych sesji coachingowych poszukiwaliśmy modelu, który – z jednej strony – pozwoli uczestnikom intuicyjnie poczuć, co oznacza „być liderem”, z czym się to wiąże w praktyce, co ma robić lider, na czym ma polegać rozwój liderskich cech i kompetencji? Z drugiej strony, poszukiwaliśmy modelu, który będzie zgodny z naszym podejściem do przywództwa i rozumieniem roli lidera w organizacji.

  • esencja modelu

    Oparliśmy się na modelu, opracowanym przez Uniwersytet Michigan, przedstawiający przywództwo jako ciągłe dążenie do uzyskania balansu na dwóch wymiarach.

    (1) energiaempatia i (2) odwagaspójność.

    Model opiera się na pond 5 dekadach badań. W 2003 roku został uznany przez Financial Times za jeden z 40 najważniejszych modeli zarządzania w historii. Jednym z kluczowych elementów pracy z modelem, to budowanie świadomości, w którym z jego obszarów czujemy się dziś mocni i w których obszarach powinniśmy się rozwijać.

  • 4 wymiary przywództwa

    Model opisuje 4 kluczowe obszary, które stanowią esencję przywództwa.

    Energia.

    To wymiar oddziaływania lidera na wyniki. To skuteczne wyznaczanie celów oraz skupienie i determinacja by je osiągać. To gotowość do przekraczania granic i poszukiwania rozwiązań. W zespole przejawia się zorientowanym na rezultat dopingowaniem zespołu, stawianiem ambitnych celów, ich rozliczaniem i egzekucją.

    Empatia.

    To wymiar oddziaływania lidera na relacje w zespole. To budowanie silnych relacji poprzez uważność, aktywną obecność i słuchanie. To okazywanie troski, zrozumienia i oferowanie wsparcia. To gotowość do współpracy. W zespole przejawia się dbałością o dobrą atmosferę w zespole i budowanie zaufania.

    Odwaga.

    To wymiar oddziaływania na status quo. To świadome interweniowanie, inicjowanie zmian i oddziaływanie na swoje otoczenie. To silne poczucie odpowiedzialności oraz wynikające z tego nastawienie na wzrost i uczenie się. W zespole przejawia się otwartością na zmiany, orientacją na ciągłe poszukiwanie i doskonalenie oraz gotowością do poruszania trudnych i niekomfortowych kwestii.

    Spójność.

    To wymiar oddziaływania lidera na poczucie bezpieczeństwa. To świadome wprowadzanie ładu i stabilności
    do systemu relacji wewnątrz zespołu oraz procesów i prowadzonych działań. To wypływająca z własnej samoświadomości i uważności troska o komfort emocjonalny członków zespołu. W zespole przejawia się dbałością o transparentność i uczciwość oraz orientacją na porządkowanie rzeczywistości.

  • praca rozwojowa z modelem

    Model opiera się na zrównoważonym rozwoju wszystkich 4 obszarów i dążeniu do utrzymania balansu między nimi.

     

    Warto zauważyć, że każdy lider – poprzez swoją osobowość, wychowanie, wcześniejsze doświadczenia może mieć wybrany obszar lub obszary silniejsze, mocniej widoczne. Warto mieć tego świadomość, niczym świadomość swoich talentów, by móc z nich świadomie korzystać oraz – co być może ważniejsze, uważnie rozwijać pozostałe obszary. Posiadając jeden lub dwa dominujące obszary, siłą rzeczy, pozostałe są w deficycie, co może nieść konsekwencje dla jakości przywództwa i efektywności zespołu.

    Sztuką jest umiejętne balansowanie w swoich zachowaniach liderskich wszystkich 4 obszarów. Energii, empatii, odwagi i spójności.

  • przykład

    Przykładowo: im mocniej energia i dążenie do celu stają się domeną lidera, tym naturalnie mniej będzie on wykazywał empatii i uważności na ludzi, przez co – skupiając się efektach – może łatwo stracić z oczu to, co dzieje się w jego zespole.I w drugą stronę, jeżeli domeną stanie się empatia, tym bardziej komfortowa i miła będzie atmosfera w zespole a zagrożone będą wyniki i, w efekcie, może pojawić się marazm. Bez podważania status quo zespół będzie stał w miejscu ale jednocześnie bez poczucia spójności poczuje się zagrożony.
  • Zapraszamy do kontaktu – chętnie opowiemy więcej o wspieraniu i rozwijaniu liderów w Waszej organizacji.

    Marek Guzowski 28.02.2020