mechanizm konsolidacji zespołu

Mechanizm konsolidacji zespołu - Mark & Friends
mechanizm konsolidacji zespołu

Osiem godzin dziennie, 40 tygodniowo, średnio 168 godzin miesięcznie – tyle czasu zgodnie z polskim Kodeksem Pracy poświęcamy na pracę, wykonując swoje obowiązki w pełnym wymiarze godzin. Często spędzamy nad nimi więcej czasu, niż w domu z bliskimi.

    Według badań, przeprowadzonych przez Millward Brown na temat tego, co nas motywuje, a co demotywuje w pracy, na pierwszym miejscu znalazły się:
    • Towarzystwo współpracowników

      jako główny czynnik motywujący

    • Zła organizacja pracy

      jako główny czynnik demotywujący

  • Oczywiście to nie jedyne czynniki. Na kolejnych miejscach znajdziemy wysokość podstawowego wynagrodzenia, atrakcyjność wykonywanej pracy oraz częstotliwość motywowania przez przełożonego. Zespół jednak nie ma na nie bezpośredniego wpływu – w większości to kwestia polityki firmy lub kompetencji przełożonego.

    Członkowie zespołu mają natomiast wpływ na to, jak im się ze sobą na co dzień pracuje oraz – do pewnego stopnia – jak zorganizowana jest ich praca.

    Tu bowiem nie bez znaczenia jest polityka firmy oraz kompetencje menedżera. Jeżeli menedżer ma świadomość znaczenia motywacji swojego zespołu dla efektów biznesowych jego działu, może przecież stworzyć zespołowi przestrzeń do tego, by uporządkowana i umocniona została codzienność relacji w zespole, oraz by pracownikom zwyczajnie pracowało się sprawniej i w milszej atmosferze.

  • Celem jest zintegrowanie pracowników ze sobą, zbudowanie w nich poczucia jedności oraz podniesienie ich kompetencji.

    W tym miejscu pojawia się idea spotkania konsolidacyjnego, którego celem jest zintegrowanie pracowników ze sobą, zbudowanie w nich poczucia jedności oraz podniesienie ich kompetencji w codziennym komunikowaniu się, rozwiązywaniu konfliktów i współpracy.

  • Jednocześnie, bazując na umacnianych podczas spotkania dobrych relacjach w zespole, skupiamy się na kwestiach, związanych z organizacją codziennej pracy i rozwiązywaniu kwestii, na które zazwyczaj nie ma czasu w codziennej pracy, ze względu na obowiązki i dynamikę organizacji.

    Rzadko kiedy zespół ma czas, żeby na spokojnie, w pozytywnej atmosferze usiąść i porozmawiać nt. tego, co można robić lepiej.

    Marek Guzowski 19.09.2018